Časté otázky a odpovědi
Co je dobré vědět o domácích WIFI routerech?
- tato technologie je na první pohled lákavá zejména pokud se z estetických důvodů bránite klasickému datovému kabelu
- ALE POZOR !!! v žádném případě nemuže klasickou kabeláž plně nahradit
- pokud se pro WIFI router rozhodnete, počítejte s občasnou údržbou
- tato bezdrátová technologie vyžaduje přímou viditelnost mezi vysílačem a přijímačem, spojení přes překážky (zdi, stropy) bude degradováno (možné výpadky, nefunkčnost)
- oproti metalickému propojení kabelem výrazně delší odezvy
- oproti metalickému propojení kabelem nižší propustnost (u rychlejších tarifů i při správné funkčnosti vnitřního WiFi spoje na přímou viditelnost nedosáhnete stejně kvalitní linky)
- velmi časté problémy se zarušením ze strany jiných vysílačů, domácích telefonů, průmyslových strojů atd. z okolí
- vyžaduje (na rozdíl od kabelu) průběžnou údržbu (změna vysílací frekvence, změna šifrovacího klíče pro zajištění bezpečnosti)
- možnost odposlouchávání provozu z vnějšku (riskantní platební operace, citlivá data)
- zneužití linky (při nedostatečném zabezpečení může Vaši linku bez Vašeho vědomí využívat vnější uživatel na Vaše náklady)
- na problémy s funkčností vnitřního bezdrátového spoje (byť zakoupeným v naší firmě a instalovaným našim technikem) se nevztahuje záruka a všechny servisní zásahy v této souvislosti jsou řešeny na náklady zákazníka
- na reklamace související s rychlostí připojení lze brát ohled pouze v případě přímého připojení kabelem (testovat rychlost NELZE přes bezdrátový WiFi spoj)
Proč nedoporučujeme použití P2P sítí ?
- naprostá většina klienských programů (zejména na bázi protoklu BitTorent) v defaultním nastavení velmi rychle vyčerpá systémové prostředky Vašeho routeru (řádově minuty i méně)
- tyto programy nekomunikují na principu 1:1 (klient - server) ale na principu M:N (miliony počítačů nabízejících často pochybná data prostřednictvím často pomalých nebo uměle omezených linek - miliony počítačů hledající data)
- při komunikaci se navazují stovky i tisíce spojení na různé počítače po celém světě, vyhledávají požadovaná data a po částech je stahují a skládají z mnoha zdrojů
- klientské P2P programy se však nechavají solidně a neuklízí po sobě. Navázaná spojení (stovky i tisíce) zůstavají v paměti routeru po dlouhou dobu (často hodiny až dny) tak jak si to klienský P2P program vyžádal. Co kdyby se nejaký PC na druhé straně světa připojil a nabídnul část požadovaného souboru?
- při agresivním chování P2P programů brzy vyčerpáte limity Vašeho zařízení. P2P program bude mít navázano cca 2000 spojení a čekat na data ... oproti tomu běžné korektní programy (www prohlížeč) nebude mít ani minimum prostředků pro svoji činnost.
Důsledky:
- Vaše připojení bude pro všechny korektní programy téměř nefunkční, stránky se budou zobrazovat pomalu, často jen částečně (bez obrázků atd)
- na takové lince pak nelze očekávat dobrou průchodnost a bleskové odezvy například pro hry
- nepomůže pouze vypnout P2P program! Okamžitým řešením je pouze restart routeru (po několika minutách se však zřejmě dostanete do stejného stavu, navíc snižujete životnost zařízení - při použití centrálního routeru pro více účastníku toto nelze provést vůbec)
- pokud takto nelegálně stahujete autorsky chráněná data, vystavujete se riziku trestního stíhání
- často se takto šíří pochybná data obsahující virovou nákazu (viry, trojské koně, spyware, ...)
- můžete (byť omylem nebo z neznalosti) nasdílet svoje citlivá data ke stažení - Vaše soukromé fotografie či videa, texty, emaily, přístupové kody atd. mohou začít kolovat Internetem
- díky výrazným datovým přenosům se sami přeřezujete do vytíženějších agregačních skupin - vždy je snaha spojit do jedné skupiny uživatele s podobnými datovými přenosy, čím více dat stahujete, tím více přenesených dat lze očekávat i ze strany ostatních uživatelů
Řešení:
- nepoužívat tento typ komunikace
- velmi pečlivě nastavit P2P klienta a být velmi obezřetný při stahování či sdílení dat
Jak fungují agregované a vyhrazené linky
V naší nabídce naleznete jak linky vyhrazené tak agregované.
U vyhrazených linek má zákazník kdykoli jistotu plné kapacity placené linky. Pokud zákazník tuto linku nevyužívá, linka není k dispozici nikomu jinému, zůstává vyhrazena tomuto zákazníkovi. Její cena je z tohoto důvodu (zejména v datově neomezené variantě) poměrně vysoká.
Agregovaná linka funguje na principu sdílení rychlosti mezi více (v našem případě deseti) uživateli. Udávaná rychlost je maximální nikoli garantovaná. Maximálních hodnot může zákazník v tomto případě dosahovat pouze pokud je v dané agregační skupině jediný kdo v dané chvíli linku zatěžuje. Teoreticky může rychlost kolísat od 1/5 až do maximální hodnoty, prakticky by se rychlost měla v průměru pohybovat kolem 60-80% maxima.
Zatížení skupiny závisí na chováni uživatelů ve skupině. Obvykle se setkáváme s dvěma protichůdnými zájmy - na jedné straně stojí uživatelé, kteří vyžadují kvalitní rychlou linku s minimální odezvou s možností občasného rychlého stažení dat na nezatížené lince (např. hráči PC her, uživatelé využívající VoIP, Skype, vzdálenou správu systému a rychlé prohlížení běžných www stránek) - na druhé straně pak uživatelé stahující objemné multimediální datové soubory, filmy, mp3, videa, audio a video streamy, internetové televize - tedy ti kteří kladou důraz především na maximální datovou propustnost.
Pokud by se v jedné skupině ocitli společně uživatele s protichůdnými zájmy, pak by se vzájemně negativně ovlivňovali. Není možnézajistit minimální odezvu a zároveň maximální propustnost. Náš systém se tedy snaží do jedné skupiny sloučit účastníky s podobnými přenosy - s podobným chováním na Internetu. jednoduše v rámci jedné skupiny
Pokud budete mít vysoké datové přenosy, lze očekávat, že ve Vaší skupině budete "soupeřit" s devíti dalšími zákazníky, jejichž zájmem je stáhnout maximální objem dat, linka bude pravděpodobně často výrazně zatížena, odezvy mohou kolísat a datová propustnost se bude častěji blížit minimálním hodnotám.
Jestliže Vaše přenosy nebudou výrazně zatěžovat agregační skupinu, lze očekávat, že ve Vaší skupině budou zákazníci s podobně nízkými datovými přenosy, proto bude linka po většinu času nevytížená s minimální odezvou.
Uspořádání do agregačních skupin samozřejmě není konečné, mění se několikrát do měsíce na základě automatických statistických odečtů a zákazníci jejichž chování se od posledního odečtu výrazně změnilo jsou přeřazeni do vyšších či nižších agregačních skupin.